Print Page | Contact Us | Sign In | Register
Elected Officials
Share |
 
LOCAL SARASOTA COUNTY ELECTED OFFICIALS
     
     

This page provides a review of current officeholders for the various elected positions for voters in Sarasota County. The RPOS works hard to ensure that this information is updated and accurate. If the office holder is a Republican, there is an associated profile and landing page for the elected official which can be accessed by clicking on the highlighted name. The RPOS works hard to assist all Republicans in their efforts to seek office, get elected and get re-elected!

     
NAME OFFICE AFFILIATED PARTY
     
Vern Buchanan United States Representative, District 16 Republican (REP)
Greg Steube United States Representative, District 17 Republican (REP)
     
Joe Gruters  State Senator, District 23 Republican (REP)
     
Ed Brodsky State Attorney, 12th Judicial Circuit Republican (REP) 
Larry Louis Eger Public Defender, 12th Judicial Circuit Republican (REP)

   
Will Robinson  State Representative, District 71  Republican (REP) 
Margaret Good State Representative, District 72  Democrat (DEM)
Tommy Gregory  State Representative, District 73 Republican (REP)
James Vernon Buchanan  State Representative, District 74  Republican (REP) 
     
Gilbert A. Smith, Jr. 12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 1 No Party Preference (NOP)
Diana Moreland 12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 2 No Party Preference (NOP) 
Charles E. Williams  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 3
No Party Preference (NOP) 
Lon Arend  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 4  No Party Preference (NOP) 
Charles E. Roberts  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 5  No Party Preference (NOP) 
Kimberly Bonner  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 6  No Party Preference (NOP) 
Don T. Hall 12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 7  No Party Preference (NOP) 
Andrea Watt McHugh 12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 8  No Party Preference (NOP) 
Hunter Carroll 12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 9  No Party Preference (NOP) 
Stephen Walker  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 10  No Party Preference (NOP) 
Maria Ruhl  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 11  No Party Preference (NOP) 
Peter Dubensky  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 12  No Party Preference (NOP) 
Teresa K. Dees 12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 13  No Party Preference (NOP) 
Frederick P. Mercurio  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 14
No Party Preference (NOP) 
Charles Sniffen 12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 15  No Party Preference (NOP) 
Donna Padar Berlin  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 16  No Party Preference (NOP) 
Susan Maulucci  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 17  No Party Preference (NOP) 
Deno Economou  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 18 No Party Preference (NOP) 
Edward Nicholas  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 19  No Party Preference (NOP)
Debra Johnes Riva  12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 20  No Party Preference (NOP)
Rochelle Taylor Curley 12th Judicial Circuit Court Judge, Grp 21
No Party Preference (NOP) 
     
Eldon Loisell Englewood Fire Control District, Seat 1  No Party Preference (NOP) 
Ronald H. Davison  Englewood Fire Control District, Seat 2 No Party Preference (NOP) 
Ron Benedetti  Englewood Fire Control District, Seat 3 No Party Preference (NOP) 
Charles H. Bray  Englewood Fire Control District, Seat 4  No Party Preference (NOP) 
Larry McNamara Englewood Fire Control District, Seat 5  No Party Preference (NOP) 
     
Steven Samuels  Englewood Water District, Seat 1  No Party Preference (NOP) 
Taylor Meals  Englewood Water District, Seat 2  No Party Preference (NOP) 
Sydney B. Crampton Englewood Water District, Seat 3  No Party Preference (NOP) 
Phyllis E. Wright Englewood Water District, Seat 4  No Party Preference (NOP) 
Rob Stern  Englewood Water District, Seat 5  No Party Preference (NOP) 
     
Karen Rushing  Sarasota County Clerk of Court & Comptroller  Republican (REP)
Bill Furst  Sarasota County Property Appraiser  Republican (REP)
Ron Turner  Sarasota County Supervisor of Elections  Republican (REP)
Barbara Ford-Coates Sarasota County Tax Collector Democrat (DEM) 
Tom Knight  Sarasota Count Sheriff's Office Republican (REP)
     
Michael A. Moran Sarasota County Commissioner, District 1 Republican (REP)
Christian Ziegler Sarasota County Commissioner, District 2 Republican (REP)
Nancy C. Detert Sarasota County Commissioner, District 3 Republican (REP) 
Alan Maio Sarasota County Commissioner, District 4 Republican (REP)
Charles D. Hines Sarasota County Commissioner, District 5 Republican (REP)
     
Phyllis Galen  Sarasota County Judge, Grp 1  No Party Preference (NOP) 
David Denkin  Sarasota County Judge, Grp 2 No Party Preference (NOP) 
Maryann Boehm  Sarasota County Judge, Grp 3 No Party Preference (NOP)
Dana Moss  Sarasota County Judge, Grp 4
No Party Preference (NOP) 
Erika Quartermaine  Sarasota County Judge, Grp 5 No Party Preference (NOP) 
     
Bridget Ziegler Sarasota School Board, District 1 Republican (REP) 
Caroline G. Zucker Sarasota School Board, District 2
Eric Robinson Sarasota School Board, District 3 Republican (REP)
Shirley Brown  Sarasota School Board, District 4  
Jane Goodwin Sarasota School Board, District 5  
     
Neil Rainford Charter Review Board, District 1 Republican (REP)
Joseph (Tony) Sawyer  Charter Review Board, District 1  Republican (REP) 
Donna Barcomb  Charter Review Board, District 2 Republican (REP) 
Richard Dorfman  Charter Review Board, District 2 Republican (REP) 
Joseph Justice  Charter Review Board, District 3 Republican (REP) 
Pat Wayman  Charter Review Board, District 3
Republican (REP) 
Jody Hudgins Charter Review Board, District 4 Republican (REP)
James Gabbert  Charter Review Board, District 4 Republican (REP)
Deborah L. LaPinska Charter Review Board, District 5 Republican (REP)
David Samuel Charter Review Board, District 5  Republican (REP)
     
Sharon Wetzler DePeters Hospital Board At Large, Seat 1 Republican (REP)
Tramm Hudson Hospital Board At Large, Seat 2 Republican (REP)
Britt Riner Hospital Board At Large, Seat 3 Republican (REP)
Jim Meister  Hospital Board North, Seat 1 Republican (REP)
Richard Rehmeyer  Hospital Board North, Seat 2 Republican (REP)
William P. Noonan Hospital Board Central, Seat 1 Republican (REP)
Joseph J. DeVirgilio, Jr.  Hospital Board Central, Seat 2  Republican (REP)
Darryl W. Henry Hospital Board South, Seat 1  Republican (REP)
Gregory A. Carter  Hospital Board South, Seat 2 Republican (REP)
     
John Puscian  Blackburn Creek CDD, Seat 2   
Kevin Johnson  Blackburn Creek CDD, Seat 4   
     
Paul Fisher  Bobcat Trail CDD, Seat 1   
John Nordstedt  Bobcat Trail CDD, Seat 2   
Jean Osput  Bobcat Trail CDD, Seat 3   
Brian C. Caffrey  Bobcat Trail CDD, Seat 4   
Fred Jones  Bobcat Trail CDD, Seat 5   
     
Robert Bachman  Holiday Park Park & Recreation, Seat 1  Nonpartisan (N)
Donald E. LaMaster  Holiday Park Park & Recreation, Seat 2  Nonpartisan (N) 
Dorlis McKinney Holiday Park Park & Recreation, Seat 3  Nonpartisan (N) 
Betty B. Hart  Holiday Park Park & Recreation, Seat 4  Nonpartisan (N) 
Karin M. Anderson   Holiday Park Park & Recreation, Seat 5  Nonpartisan (N) 
Brent D. Corey Holiday Park Park & Recreation, Seat 6
Nonpartisan (N) 
Kenneth L. Judd  Holiday Park Park & Recreation, Seat 7
Nonpartisan (N) 
Cheryl Languirand Morris Holiday Park Park & Recreation, Seat 8
Nonpartisan (N) 
Richard Gortz Holiday Park Park & Recreation, Seat 9  Nonpartisan (N) 
     
Rena Koontz  Lakeside Plantation CDD, Seat 1   
Alan Bud Sabol  Lakeside Plantation CDD, Seat 2   
Joseph Szewczyk Lakeside Plantation CDD, Seat 3   
Camille P. Stephens  Lakeside Plantation CDD, Seat 4   
Maria (Pina) Chichelli  Lakeside Plantation CDD, Seat 5   
     
Cary Leuschner Sarasota National CDD, Seat 1   
Gerald Bergmoser  Sarasota National CDD, Seat 5   

   
Audie Bock  Sarasota Soil & Water District, Grp 1   
Rory S. Martin  Sarasota Soil & Water District, Grp 2   
Todd Underhill  Sarasota Soil & Water District, Grp 3   
Brett Ramey Blackburn  Sarasota Soil & Water District, Grp 4   
Matthew E. Wooddall  Sarasota Soil & Water District, Grp 5   
     
Birdena Bollenbacher  Tri Par Estates Park & Recreation, Seat 1   
Charles Koenig  Tri Par Estates Park & Recreation, Seat 2   
Daryle Von Holdt  Tri Par Estates Park & Recreation, Seat 3   
Ronald W. Houchin  Tri Par Estates Park & Recreation, Seat 4   
Dan Via  Tri Par Estates Park & Recreation, Seat 5   
Antoinette V. Borman  Tri Par Estates Park & Recreation, Seat 6   
Vacant Tri Par Estates Park & Recreation, Seat 7   
Laurie Legler  Tri Par Estates Park & Recreation, Seat 8   
Vacant  Tri Par Estates Park & Recreation, Seat 9   
     
James E. Crawford  Stoneybrook at Venice CDD, Seat 1  
Gary R. Compton  Stoneybrook at Venice CDD, Seat 2   
Daniel J. Minnick  Stoneybrook at Venice CDD, Seat 3   
Andy Grogoza Stoneybrook at Venice CDD, Seat 4
 
Jerry L. Olinger  Stoneybrook at Venice CDD, Seat 5   
     
Robert Ripatrazone  The Woodlands CDD, Seat 1  
William E. Richardson  The Woodlands CDD, Seat 2   
Lawrence H. Tinkham  The Woodlands CDD, Seat 3   
Elio M. Bucciero  The Woodlands CDD, Seat 4   
Carl Impastato  The Woodlands CDD, Seat 5
 
     
David Lusty  Venetian CDD, Seat 1   
Richard McCafferty Venetian CDD, Seat 2   
Susie Lentile  Venetian CDD, Seat 3   
Steven P. Kleinglass  Venetian CDD, Seat 4   
Richard Bracco  Venetian CDD, Seat 5
 
     
Victor Dobrin West Villages Improvement District, Seat 5   
     
Hagen Brody  City of Sarasota Commissioner, At Large   
Jen Ahearn-Koch City of Sarasota Commissioner, At Large   
Willie Charles Shaw  City of Sarasota Commissioner, District 1   
Liz Alpert  City of Sarasota Commissioner, District 2   
Shelli Freeland Eddie  City of Sarasota Commissioner, District 3
 
     
Vanessa Carusone  City of North Port Commissioner, Seat 1  Republican (REP)
Christopher B. Hanks  City of North Port Commissioner, Seat 2 Republican (REP)
Debbie McDowell City of North Port Commissioner, Seat 3  No Party Affiliation (NPA) 
Pete Emrich  City of North Port Commissioner, Seat 4  Republican (REP)
Jill Luke  City of North Port Commissioner, Seat 5
 
     
Irwin Pastor Town of LBK Commissioner, At Large Republican (REP)
Mike Haycock Town of LBK Commissioner, At Large  Republican (REP)
Randall T. Clair  Town of LBK Commissioner, District 1 Republican (REP)
George Spoll  Town of LBK Commissioner, District 2  Republican (REP)
Ken Schneier  Town of LBK Commissioner, District 3  Republican (REP)
Jack Daly  Town of LBK Commissioner, District 4  Republican (REP)
Ed Nunz Town of LBK Commissioner, District 5  Republican (REP)
     
Mitzie Fiedler  City of Venice Council Member, Seat 1  Republican (REP)
Charles Newsom  City of Venice Council Member, Seat 2  Republican (REP)
Helen Kirchner Moore City of Venice Council Member, Seat 3  Republican (REP)
Richard Cautero  City of Venice Council Member, Seat 4  Republican (REP)
Jeanette F. Gates  City of Venice Council Member, Seat 5  Republican (REP)
Bob Daniels  City of Venice Council Member, Seat 6 Republican (REP)
John W. Holic (Mayor)  City of Venice Council Member, Seat 7   
     
     

2019 Photos and Events